Konie były w naszej rodzinie od zawsze…

Oboje jesteśmy lekarzami weterynarii ale zwierzęta towarzyszyły nam nie tylko w życiu zawodowym. Chwile odpoczynku i wytchnienia od codziennych obowiązków najczęściej spędzaliśmy w otoczeniu koni i pozostałych naszych czworonożnych przyjaciół. Dlatego w 2014 r podjęliśmy decyzję o poprowadzeniu własnego gospodarstwa hodowlanego. Naszym celem jest hodowla kucy wierzchowych oraz koni sportowych w oparciu o starannie wyselekcjonowane klacze, sprawdzone w sporcie, pochodzące z najlepszych linii skokowych, sprowadzonych z Niemiec oraz Holandii.

Należymy do Polskiego Związku Hodowców Koni PZHK.

Jesteśmy również członkami Związku Hodowców Koni Holsztyńskich w Kiel. W celu zakupu młodych i obiecujących odwiedzamy elitarne aukcje koni holsztyńskich w Elmstrong.

Jednak szczególne miejsce w naszych sercach zajmuje hodowla małych koni przeznaczonych dla dzieci.

Hodujemy kuce wierzchowe utalentowane skokowo i ruchowo oraz co najważniejsze, z odpowiednim charakterem. W przyszłości będą one pierwszymi wierzchowcami i towarzyszami początkujących małych jeźdźców. Dlaczego kuce? Obecnie coraz młodsze dzieci rozpoczynają naukę jazdy konnej. Małym dzieciom dużo łatwiej jest zrozumieć prawidłowe użycie pomocy jeździeckich jeśli wierzchowiec jest dopasowany wielkością do ich wzrostu i siły. Jest to od dawna przyjęty w Europie Zachodniej model na rozpoczęcie szkolenia dzieci w sporcie jeździeckim. Większość najlepszych zawodników młodego pokolenia w Polsce i na świecie zaczynało na kucykach. Chcemy aby urodzone u nas kuce były łatwe w prowadzeniu, odważne i posłuszne. Nauka jazdy konnej dla dzieci powinna być bezpieczną przygodą, która może przerodzić się w pasję na całe życie! W hodowli koni przeznaczonych dla dzieci najważniejszy jest charakter. Wszystkie urodzone u nas źrebięta pochodzą od starannie wyselekcjonowanych klaczy pracujących na co dzień z dziećmi w naszej szkółce jeździeckiej . Świetnie sprawdzają się w roli bezpiecznego i cierpliwego nauczyciela na lonży, podczas pierwszych samodzielnych galopów jak również wprowadzają w świat prawdziwej rywalizacji sportowej. W większości są to kuce rasy Welsch Pony. Poza urodą przekazują swojemu potomstwu dużą jezdność oraz chęć do współpracy z małym jeźdźcem. Oczywiście ogromną wagę przykładamy też do wyboru przyszłych ojców naszych źrebiąt. Są to sprawdzone w sporcie dziecięcym, wybitnie utalentowane i dzielne kuce, których nasienie sprowadzamy nie tylko z Polski ale również z innych krajów Europy. Wiele czasu i pracy poświęcamy od dnia narodzin źrebaczka do chwili, kiedy pierwszy raz dosiada go dziecko. Jest to okres 4-5 lat, podczas którego musimy zapewnić warunki do prawidłowego rozwoju dorastających kucy, zająć się ich wychowaniem oraz szkoleniem. Nasze źrebaki i młodzież wspólnie ze starszymi kucami przez większą część doby przebywają na łąkach. Mają możliwość nieskrępowanego ruchu oraz uczą się relacji i zasad życia w stadzie. W wieku 3-4 lat zaczynamy naukę pracy pod siodłem i dopiero po około roku szkolenia kuc może trafić w ręce młodego adepta jeździectwa. Jednak wiadomo, że edukacja i trening pary jeździec – koń jest procesem długotrwałym i należy go rozwijać niezależnie od tego czy celem jest rekreacyjna przejażdżka czy udział w zawodach sportowych.